Dlaczego warto to przeczytać?

Gdy poznasz, jak działa System, bez problemu w ciągu 30 minut nauczysz się ok. 50 nowych słów oraz bardzo efektywnie powtórzysz wszystkie słówka, które w danej chwili wymagają powtórzenia.

W ten sposób przez miesiąc nauczysz się ponad 1000 słówek, zaś dzięki inteligentnym powtórkom zawsze będziesz pamiętał min. 98% z tych, które do tej pory przerobiłeś.


Z czego składa się kurs?

Kurs składa się z lekcji, które tworzą pewną zamkniętą całość (np. Angielski poziom A1).

Lekcja składa się z fiszek dotyczących jednego tematu (np. nazwy zwierząt). W lekcji może ich być od kilku do kilkuset (optymalnie ok. 20-30).

Fiszka to po prostu pytanie wraz z odpowiedzią. Jeżeli uczysz się nazw zwierząt po angielsku, to pytaniem mogłoby być polskie słowo "pies", a odpowiedzią angielskie "a dog". Do nauki fiszki służy Learnbox.

Fiszka oprócz samego słówka może zawierać przykład (z danym słówkiem), obrazek czy nagraną wymowę - dzięki temu uczysz się skuteczniej (wykorzystujesz kilka zmysłów), a także zapamiętujesz słówka razem z ich użyciem (w kontekście).
fiszka

Jak wygląda nauka?

1. Wybierasz, czego chcesz się uczyć (fiszki z całego kursu lub wybranej lekcji),
2. Wybierasz, czy chcesz uczyć się nowych rzeczy, czy odświeżyć stare lub powtórzyć trudne (patrz: Kolejki),
3. W Learnboxie wybierasz (jeśli w danej kolejce jest to możliwe), czy chcesz najpierw poćwiczyć, czy od razu uczyć się na poważnie (patrz: Tryby),
4. Wybierasz ćwiczenie (najlepszy wybór to "wiem/nie wiem") i wciskasz START - wkrótce będziesz je już umieć (czasami może to wymagać kilku rund uzupełniających).

Poniżej znajduje się dokładny opis, czym jest Learnbox, Kolejka, Tryb, Ćwiczenie oraz Runda:

Learnbox

Learnbox to prawdziwa maszynka do wkuwania (patrz obrazek). To właśnie tam, w super wygodny sposób, odbywa się cała nauka online (oprócz nauki online, możesz fiszki ściągnąć na mp3 czy wydrukować).


Tryby

W Learnboxie dostępne są dwa tryby pracy: tryb treningowy i tryb nauki (zmieniasz je, wciskając w Learnboxie przycisk z gwiazdką).

tryb treningowy (bez Inteligentnego Systemu Powtórek) - w tym trybie możesz "oswoić się" z materiałem - fiszki możesz przerabiać do woli i nie będzie to miało wpływu na powtórki wyznaczane przez Inteligentny System Powtórek. W tym trybie dostępne są wszystkie ćwiczenia, możesz więc przeglądać, przepisywać, rozwiązywać testy, czy ćwiczyć w trybie quizu.

tryb nauki (z Inteligentnym Systemem Powtórek) - w tym trybie prostsze ćwiczenia są niedostępne (Inteligentny System Powtórek wymaga wiarygodnej oceny tego, czy daną fiszkę rzeczywiście umiesz, by móc wyznaczyć dla niej optymalną datę następnej powtórki), a wszystkie udzielane odpowiedzi mają wpływ na powtórki wyznaczane na przyszłe dni.

Czym jest Inteligentny System Powtórek (ISP)?


Nie we wszystkich kolejkach dostępne są oba tryby nauki (np. nie możesz sobie przejrzeć powtórek na dziś, bo wtedy Twoje odpowiedzi, które służą do wyznaczenia następnych powtórek, byłyby niewiarygodne). Być może na początku może się to wydać trochę skomplikowane, ale z pewnością już po chwili uznasz to za coś zupełnie naturalnego.


Kolejki

trening nauka
powtórki - +
nowe + +
trudne + -
wszystkie + +
Tab. 1 Dostępność Trybów w Kolejkach.

Kolejka to zbiór fiszek na bieżąco aktualizowany na podstawie Twojej historii nauki. Istnieją trzy podstawowe kolejki: powtórki, nowe i trudne. Kolejki są dostępne zarówno na poziomie lekcji, jak i kursu.

- gdy rozpoczniesz naukę z jakąś fiszką w trybie nauki, to trafia ona do kolejki wraz z konkretną datą następnej powtórki. Gdy ten dzień nadejdzie, fiszka pojawi się podczas nauki z kolejki "powtórki". Ten dzień zależy m.in. od tego, jak Ci szło z daną fiszką, jaki masz współczynnik zapamiętywania itd. Ogólnie chodzi o to, że fiszki, które umiesz, powtarzasz coraz rzadziej, a fiszki, z którymi masz kłopot, powtarzasz częściej. Sam algorytm wyznaczania powtórek został zaprojektowany w oparciu o badania nad pamięcią w ten sposób, żebyś powtarzał tak krótko, jak to jest możliwe i pamiętał najdłużej jak się da ;) W tej kolejce nie jest dostępny tryb treningowy.

- tutaj znajdują się fiszki, których jeszcze nie przerobiłeś w trybie nauki. Dodatkowo system wydziela z nich ustawioną przez Ciebie ilość jako nowe fiszki do nauki na dziś.

- tutaj trafiają fiszki, z którymi masz problem. W tej kolejce możesz z nimi ćwiczyć do woli, dzięki kolejnym rundom powtórek, które zawsze możesz zacząć od początku. Gdy następnego dnia podczas nauki z kolejki "powtórki" system zanotuje, że z daną fiszką nie masz już problemów, automatycznie usunie z niej fiszkę (możesz zrobić to także ręcznie, klikając "resetuj fiszkę / resetuj kolejkę").

- z tej kolejki masz dostęp do wszystkich fiszek (dostępna jest jedynie na poziomie lekcji). W tej kolejce niedostępny jest tryb nauki ścisłej. Tryb szczególnie przydatny, gdy chcesz szybko odświeżyć jakiś temat (np. temat przed kartkówką).Ćwiczenia

Obecnie dostępne są następujące ćwiczenia:

- Przeglądanie - służy do szybkiego przejrzenia materiałów z wybranej kolejki

- Przeglądanie aktywne - służy do szybkiego zapoznania się z ortografią

- Quiz - pozwala łagodnie zapoznać się z zupełnie nowymi fiszkami. Trzeba wybrać jedną z kilku gotowych odpowiedzi.

- Wiem/nie wiem - najbardziej wydajne ćwiczenie - szybko i łatwo pozwala opanowywać nawet dużą porcję materiału. Idealny do regularnej nauki.

- Wpisywanie - najlepszy sposób na opanowanie pisowni.


Przypomnienia

Żeby nauka stała się Twoim nowym, dobrym nawykiem, ważne jest, byś uczył się regularnie. Po pewnym czasie wejdzie Ci to w krew. Do tego czasu jednak bardzo pomocne są przypomnienia: wybierz godzinę, o której chcesz się uczyć i jeżeli do tej pory danego dnia się nie uczyłeś, system wyśle Ci maila z przypomnieniem i liczbą powtórek.

Rundy utrwalające

Przy praktycznie każdym ćwiczeniu (wszystko jedno z jakiej kolejki czy w jakim trybie) dostępne są rundy utrwalające. Gdy przerobisz całe ćwiczenie lub zrobisz dużo błędów, system włącza taką rundę, umieszczając w niej fiszki, które źle zrobiłeś. Jak sama nazwa wskazuje, w takiej rundzie na szybko "utrwalasz" sobie to, z czym masz kłopot.


Materiały pomocnicze

Oprócz nauki z Learnboxa, możesz też uczyć się z innych materiałów: np. nagrań audio. Wystarczy, że rozwiniesz "dzióbek" danej kolejki na ekranie nauki i jednym kliknięciem ściągniesz odpowiedni plik mp3. W zależności od tego, jaką opcję wybierzesz, taki plik może zawierać całą lekcję albo np. tylko te słówka, z którymi dzisiaj miałeś problem. W podobny sposób możesz także wydrukować pdf z fiszkami do wycięcia. Dzięki temu możesz uczyć się kiedykolwiek i gdziekolwiek chcesz. Ach, i jeszcze jedna rzecz - z tych fiszek możesz korzystać na smartfonie bądź tablecie - wystarczy, że ściągniesz naszą aplikację z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i zalogujesz się swoim loginem i hasłem.

Czysta praktyka

  1. Naukę rozpocznij od przerobienia powtórek wyznaczonych na dzisiejszy dzień. W ten sposób regularność nauki wejdzie Ci w krew. Odpowiadasz na każde pytanie i w zależności od tego, czy wiedziałeś, czy nie, system wyznacza datę kolejnej powtórki (jeżeli słówko umiesz już dobrze, odstęp będzie bardzo duży, zaś jeżeli słówka nie umiesz, prawdopodobnie zetkniesz się z nim już następnego dnia). Dodatkowo fiszki, których nie umiałeś, lądują także w kolejce "trudne". Oczywiście jeżeli dopiero zaczynasz, nie będziesz miał wyznaczonych żadnych powtórek.
  2. Potem weź się za nowe fiszki. Zanim przejdziesz do trybu nauki, zapoznaj się ze słówkami w trybach pomocniczych i ćwiczeniowych - możesz np. szybko przeklikać test lub ściągnąć mp3, które przesłuchasz po drodze. Liczba nowych fiszek możesz ustalić samodzielnie (np. 20 nowych dziennie). Gdy jesteś gotowy, przejdź do trybu nauki. Działa tak samo, jak w kolejce powtórek: w zależności od odpowiedzi wyznaczana jest bliższa lub dalsza data powtórki oraz to, czy trafi do kolejki "trudne", czy nie.

    TIP: jeżeli z jakiegoś powodu chcesz się uczyć konkretnej lekcji, możesz rozpocząć naukę z jej poziomu - wtedy fiszki będą brane tylko z tej lekcji.

  3. Gdy masz już dość nowych słów, przejdź do utrwalania tego, z czym miałeś problem, czyli kolejki "trudne". Tutaj możesz uczyć się w każdym trybie (np. ściągnąć tylko trudne słowa na mp3 i pójść z nimi na spacer) - z tym, że tryby ścisłe nie mają tutaj wpływu na datę powtórki. Tutaj możesz "wałkować" materiał tak długo, jak tylko chcesz. W tym trybie dostępna jest lista, gdzie możesz chwilowo daną fiszkę wyłączyć z tej kolejki. Ciekawy fakt: w kolejce "trudne" znajdują się tylko rzeczy, z którymi dzisiaj już miałeś styczność ("trudne" trafiają do "powtórek" na jutro automatycznie, a gdy odpowiesz następnego dnia poprawnie, znikają z kolejki "trudne").
Jeżeli coś jest niejasne, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.